Główna zawartość
8. klasa
Kurs: 8. klasa > Rozdział 3
Lekcja 9: Modele, w których wykorzystujemy funkcje liniowe- Zadania tekstowe z wykresami liniowymi
- Modelowanie za pomocą tabel, równań oraz wykresów
- Zadania tekstowe z wykresami liniowymi: koty
- Zadania tekstowe z równaniami liniowymi: wulkan
- Zadania tekstowe z równaniami liniowymi: zarobki
- Modelowanie za pomocą równań liniowych: śnieg
- Zadania tekstowe z równaniami liniowymi: wykresy
- Równania liniowe - zadania tekstowe
- Przykład funkcji liniowej: wydawanie pieniędzy
- Modele liniowe - zadania tekstowe
- Dopasowanie prostej do danych
© 2023 Khan AcademyWarunki użytkowaniapolitykę prywatnościInformacja o plikach cookie
Modelowanie za pomocą tabel, równań oraz wykresów
Zobacz w jaki sposób zależności między dwiema zmiennymi, takimi jak liczba dodatków i cena pizzy, można przedstawić za pomocą tabeli, równania lub wykresu.
Matematyka to nauka na temat pojęć i związków pomiędzy nimi. Na przykład, weźmy ludzi; jak możemy opisać relację pomiędzy wzrostem i wagą? Albo, w jaki sposób można opisać relację pomiędzy dochodem a liczbą godzin pracy?
Mamy trzy proste sposoby, jakie możemy wykorzystać aby przedstawić relację pomiędzy obiektami: tabela, wykres i równanie. W tym artykule przedstawimy jedną i tą samą relację za pomocą tabeli, wykresu i równania i pokażemy jak to działa.
Przykład relacji: kiosk oferuje swoim klientom kawałki pizzy po 6 złotych za porcję. Do tego, proponują dodatki po 2 złote za sztukę.
Opis relacji za pomocą tabeli
Wiemy, że cena porcji pizzy bez żadnych dodatków, czyli z liczbą dodatków równą 0, wynosi 6 złotych. Cena porcji pizzy z 1 dodatkiem wynosi o 2 złote więcej, czyli 8 złotych, i tak dalej. Tak wygląda tabela, która to opisuje:
Dodatki do pizzy left parenthesis, x, right parenthesis | Cena za porcję z dodatkami left parenthesis, y, right parenthesis |
---|---|
0 | 6 zł |
1 | 8 zł |
2 | 10 zł |
3 | 12 zł |
4 | 14 zł |
Zauważ, że ta tabela nie zawiera wszystkich możliwych informacji wynikających z relacji pomiędzy liczbą dodatków a ceną porcji pizzy. Na przykład, moglibyśmy też zanotować cenę porcji pizzy z 7 dodatkami. (Poza tym, że taka porcja pizzy byłaby naprawdę wielka!)
Przekonajmy się teraz w jaki sposób możemy wykorzystać tę tabelę aby przewidzieć cenę porcji pizzy z 4 dodatkami:
Cena porcji pizzy bez dodatków wynosi:
start color #1fab54, 6, end color #1fab54 złotych
A cena start color #11accd, 4, end color #11accd dodatków wynosi:
start color #11accd, 4, end color #11accd dodatki po dot 2 złote za jeden dodatek equals start color #e07d10, 8, end color #e07d10 złotych
A zatem, cena porcji pizzy z 4 dodatkami wynosi
start color #1fab54, 6, end color #1fab54 zł + start color #e07d10, 8, end color #e07d10 zł = 14 zl.
Opis relacji za pomocą równania
Jakie równanie opisuje cenę y porcji pizzy z x dodatkami?
Cena porcji pizzy bez dodatków wynosi:
start color #1fab54, 6, end color #1fab54 złotych
A cena x dodatków wynosi:
x dodatków po dot 2 złote za jeden dodatek equals x, dot, 2, equals, start color #e07d10, 2, x, end color #e07d10 złotych
A zatem, całkowita cena y kawałka pizzy wynosi:
Przekonajmy się teraz w jaki sposób możemy wykorzystać to równanie, aby przewidzieć cenę porcji pizzy z 3 dodatkami:
x, equals, start color #11accd, 3, end color #11accd, ponieważ pizza ma start color #11accd, 3, end color #11accd dodatki
Całkowita cena pizzy z 3 dodatkami wynosi 6, plus, 2, left parenthesis, start color #11accd, 3, end color #11accd, right parenthesis, equals, 6, plus, 6, equals, 12 złotych
Opis relacji za pomocą wykresu
Z liczby dodatków x i odpowiadającej jej ceny porcji pizzy y możemy utworzyć parę uporządkowaną:
Dodatki do pizzy left parenthesis, x, right parenthesis | Cena za porcję z dodatkami left parenthesis, y, right parenthesis | Para uporządkowana left parenthesis, x, comma, y, right parenthesis |
---|---|---|
0 | 6 zł | left parenthesis, 0, comma, 6, right parenthesis |
1 | 8 zł | left parenthesis, 1, comma, 8, right parenthesis |
2 | 10 zł | left parenthesis, 2, comma, 10, right parenthesis |
3 | 12 zł | left parenthesis, 3, comma, 12, right parenthesis |
4 | 14 zł | left parenthesis, 4, comma, 14, right parenthesis |
Nanosząc te pary uporządkowane na układ współrzędnych, stworzymy wykres:
Naprawdę fajne! Zauważ jak wykres pozwala szybko zobaczyć jak cena porcji pizzy rośnie w miarę jak dodajemy więcej i więcej dodatków.
Udało się!
Wykorzystaliśmy tabelę, wzór oraz wykres aby opisać sytuację, w której kiosk oferuje pizzę po 6 złotych za porcję i pozwala klientom wybrać dodatki po 2 złote za sztukę.
Najfajniejsze jest to, że wykorzystaliśmy te trzy sposoby aby opisać tę samą relację. Tabela pomogła nam bezpośrednio zobaczyć ile kosztują porcje pizzy z różną liczbą dodatków, równanie pozwala nam obliczyć cenę pizzy z dowolną liczbą dodatków, a dzięki wykresowi możemy zobaczyć tę zależność na własne oczy.
Teraz czas na Ciebie. Stwórz tabelę, zapisz równanie i narysuj wykres opisujące pewną relację. Lubisz lody?
Spróbuj!
Lodziarnia sprzedaje 2 kulki lodów po 3 złote. Każda następna kulka kosztuje 1 złoty.
Porównanie wszystkich trzech metod
Wiemy, że relacje możemy przedstawić za pomocą tabeli, wzoru, albo wykresu.
Co myślisz na temat zalet i wad każdej z tych możliwości?
Na przykład, kiedy lepiej jest użyć wykresu, zamiast tabeli? Albo kiedy lepiej jest użyć wzoru zamiast wykresu?
Napisz swoją odpowiedź poniżej w komentarzach!
Chcesz dołączyć do dyskusji?
- Wzoru lepiej użyć kiedy chcemy coś obliczyć, tabeli kiedy chcemy zobaczyć jak to mniej więcej wygląda i wyprowadzić wzór, a wykresu gdy chcemy coś dokładnie sobie zobrazować i zwizualizować.(4 głosy)